K čemu je dobrý zázvor, jak jej pěstovat a konzumovat

Možná už vám někdo na nachlazení a bolest v krku doporučil zázvorový čaj, což bylo rozhodně dobré rozhodnutí. Pomáhá totiž nejen v posílení naší imunity, ale také v léčbě, a to díky svým antibakteriálním účinkům. Podívejme se tedy na zázvor více zblízka a objevme kouzlo této zvláštní rostliny.

Kupovaný zázvor nebo domácí

Jak platí asi u většiny pěstovaných plodin – lepší je pochopitelně domácí zázvor, do kterého nejsou přidány žádné zbytečné chemikálie, a tudíž je pro nás lepší. Bohužel ne každému se však chce zázvor pěstovat v domácích podmínkách, a tak jej musí pořídit v obchodě. To rozhodně nevadí, jelikož kvalita kupovaného zázvoru bývá v naší zemi na velmi dobré úrovni. Pokud byste se i přesto chtěli pustit do vlastního pěstování zázvoru, můžete. Stačí vám kus zázvoru, který necháte přes noc ponořený ve vlažné vodě, aby se z něj vyplavily látky, které do zázvoru pěstitelé dali, aby déle vydržel čerstvý. Ty totiž brání tomu, aby rostl, což mi právě naopak chceme. Zázvor pak uložte do širšího květináče, jelikož roste do šířky, a zasypte zhruba pěti centimetry hlíny. Zázvor následně zalijte a snažte se o to, aby nezůstával dlouho na suchu, protože vodu pro svůj růst nezbytně potřebuje. Možná bude chvilku trvat, než se vám zadaří. Avšak věřte, že čekání se vám rozhodně vyplatí. Z vypěstovaného zázvoru můžete část odřezat a použít pro další pěstování. Jak vidíte, na pěstování není nic složitého, takže pokud vás láká vidina vlastního zázvoru, vyzkoušejte si jej vypěstovat sami.

Zázvorový čaj a jeho příprava

Způsobů, jak připravit zázvorový čaj, je mnoho. Varianta pro děti, která nemá tak výraznou zázvorovou chuť, zahrnuje na kostičky nakrájený zázvor, zalitý horkou vodou a dochucený medem. Pokud si ale troufáte na silnější variantu zázvorového čaje, pak jej budete muset nastrouhat a opět dochutit medem. Množství na jeden šálek čaje bude zhruba jedna polévková lžíce. Získáte tak opravdu silný čaj, který zaručeně vyléčí vaše nachlazení a bolest v krku. Do zázvorového čaje se také často přidává několik kapek citronu, abyste svému tělu zajistili i přísun vitamínu C. Pokud vaše tělo opravdu potřebuje rychlou úlevu od nemoci, zázvorový čaj je tu pro vás.

Zázvorový sirup

Nejen dětmi je velmi oblíbený zázvorový sirup, který je sladký, jemný a v zimě skvěle zahřeje. Pro jeho přípravu je potřeba na kostky nakrájený zázvor, med, kolečka citronu, celá skořice, několik kousků hřebíčku a badyán. To vše důkladně promíchejte v zavařovací sklenici a nechejte odstát. K přípravě lahodného nápoje postačí dvě až tři lžíce tohoto sirupu. Skladovat jej po otevření můžete například v lednici, kde vám vydrží klidně i celý rok a vy tak budete mít zásoby na zimu.