Přírodní Lék

Nikdo nezná svou cestu příštím rokem. Vydáváme se na cestu bez mapy… Wilfrid Stinissen

Na co si dát pozor při rostlinné stravě

Pokud se váš jídelníček skládá výhradně ze stravy rostlinného původu a není v něm prostor pro potraviny živočišného původu, pak bude třeba si ohlídat některé body, aby vaše tělo správně fungovalo. Dnes se na tyto prvky podíváme podrobněji. Prozradíme si, na co si dát při rostlinné stravě pozor.

Dostatečný přísun bílkovin

Jednou z věcí, kterou si budete muset zajistit, je dostatečný přísun bílkovin, které standardně lidé přijímají prostřednictvím mléčných výrobků a masa. Vy je můžete nalézt v různých obilninách, případně v jiných rostlinných zdrojích bílkovin. Někteří si kupují i proteinové nápoje, a to zejména ti, kteří se věnují vrcholovému sportu, aby si zajistili dostatek bílkovin. Snažte se je vhodně kombinovat tak, abyste měli dostatek všech potřebných látek a živin. Zde je možné se přiklonit k některým dalším suplementům, které náš trh nabízí. Nechte si ale raději ten nejvhodnější doporučit odborníkem, protože laik by snadno mohl šlápnout vedle a užívat nesprávné produkty v nesprávném množství, což by jeho tělu rozhodně neprospělo.

Nebojte se slunce

Sluneční paprsky jsou zdrojem vitamínu D, respektive díky nim si jej naše tělo dokáže samo vytvořit. Nevyhýbejte se proto striktně slunci. Ale všeho s mírou – stačí čtvrt hodiny na sluníčku a máte potřebnou denní dávku. Navíc není třeba opalovat celé tělo, ale například jen obličej a předloktí. Vitamín D tak můžete získat snadno a rychle, takže není třeba jej doplňovat alternativními způsoby.

Jak na potřebný vitamín B12

Většina potřebných látek pro správnou funkci vašeho těla se dá doplnit prostřednictvím rostlinných produktů, avšak vitamín B12 je výjimkou potvrzující pravidlo. Právě toho má totiž většina vegetariánů nedostatek, a přitom právě vitamín B12 je pro náš organismus velmi důležitý. Některé veganské potraviny obsahují vitamín B12, který je do nich uměle přidán (sójové jogurty, nápoje apod.). Většinou je ale dobré vitamín B12 doplňovat pomocí suplementů, které navíc obsahují i další látky, které by mohly vegetariánům chybět. Známé jsou například tabletky VEG-1, které jsou obzvlášť u nás velmi oblíbené. Nabízí se v několika ovocných příchutích.

Kde nakoupit

Rostlinná strava skýtá celou řadu možných úskalí a jedním z těch největších je pochopitelně dostupnost některých potravin. Ačkoliv vegetariánů a veganů u nás stále přibývá a rostou tím pádem i počty prodejen se speciální výživou, stále je některé zboží hůře sehnatelné. Pokud tedy nenajdete vše potřebné v blízké kamenné prodejně, neváhejte se vydat na internet. Tam si můžete objednat potraviny z některého ze specializovaných e-shopů. Kromě trvanlivých potravin, tam můžete sehnat i kvalitní ovoce a zeleninu, takže neváhejte a některý z internetových obchodů si rozhodně vyzkoušejte.

RSS O bylinkách

 • Byliny vhodné pro hubnutí
  Je jasné, že bylinky vedle chemie nikdy nebudou dostatečně účinné. Zato ale nejsou pro lidské tělo žádnou zátěží a při jejich sběru také ušetříme spoustu peněz. V tomhle článku si prozradíme tři cenné byliny, které pomáhají lidskému tělu zpracovávat tuk a tím pomáhají tělu hubnout. Na začátku bych chtěl však zmínit, že nemůžete po měsíci […]
 • Přestáváte s kouřením? Bylinky vám pomohou zmírnit abstinenční příznaky
  Snaha o řešení kuřáctví je momentálně aktuálním trendem nejen v Česku, ale po celém světě. Nejnovější výzkum Barometru odhalil, že v České republice loni kouřila více než čtvrtina obyvatel. Zajímavý je fakt, že téměř 60 % kuřáků chtělo s cigaretami přestat. Vzhledem k množství abstinenčních příznaků je to však mnohdy náročné. V tomto článku se […]
 • Vydejte se na lov jarních bylin. Vychutnáte si čaj nebo koupel
  Bršlice kozí noha, plicník lékařský nebo jaterník podléška – to je jen krátký výčet jarních bylinek. Z lesních bylinek lze kromě čajů připravit i chutné vitamínové saláty nebo si dopřát bylinkovou koupel.
 • Kuklík městský
  Kuklík městský patří do čeledi Rosaceae (Růžovité). Lidově je také označován jako Benedikt, Brantovník, Zaječí oko.

Aktuální zprávy z Prahy a okolí

RSS Počasí

 • Aktualita
  V noci bude jasno až skoro jasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle možnost přeháňky nebo bouřky. Nejnižší teploty 22 až 18 °C. Slabý severozápadní vítr.
 • Aktualita
  Ve čtvrtek přejde přes naše území od severu nevýrazná studená fronta.
Přírodní Lék 2017