Přírodní Lék

Nikdo nezná svou cestu příštím rokem. Vydáváme se na cestu bez mapy… Wilfrid Stinissen

RAKOVINA – nadějná budoucnost

Vědci jsou přesvědčeni, že alespoň 80–90 % nádorových onemocnění je ovlivněno životním stylem, tedy i způsobem stravování. Mnohé tak můžeme ovlivnit sami, tím, co jíme.

Knihy, které rozpoznávají dezinformace o jídle

Ve sdělovacích prostředcích se objevuje spousta různých informací o stravě. Dezinformace nám pomůže rozpoznat kniha Čínská studie (ČS), která získala titul Kniha roku USA, a Celek – přehodnocení vědy o výživě. Obě knihy téhož autora profesora T. C. Campbella, vědce zaměřeného na výživu, odhalují důvody současného zmatení veřejnosti v oblasti výživy a zdraví a nastiňují možnosti řešení tohoto problému. Odborníci na výživu, vědci a hlavně lékaři zřejmě nic nevědí o důkazech, popsaných v těchto knihách nebo jim nechtějí uvěřit, a tím nás okrádají o informace, které mohou zachránit život bez drahého ozařování, léčiv a operací.

Problém způsobují bílkoviny (proteiny)

Tým T. Colina Campbella provedl např. zajímavý pokus: Jednu část laboratorních potkanů, jimž nejdříve aplikoval látku vyvolávající rakovinu, živil stravou obsahující 20 % bílkovin a druhou skupinu stravou s 5 % bílkovin. U každého zvířete ve skupině konzumující 20 % proteinů vznikl nádor nebo nádorová prekurzorová léze, zatímco u zvířat druhé skupiny se tyto problémy neobjevily. Vědci přitom také dokázali, že rakovinný růst je u potkanů možné „vypínat” a „zapínat“, a to jednoduše změnou množství bílkovin v jídle. Nádorové bujení, zastavené na relativně dlouhou dobu konzumací stravy s nízkým obsahem bílkovin, se ale návratem ke stravě s vysokým obsahem bílkovin opět nastartovalo. Nedobré pro nás však je, že pro spuštění nádorového bujení stačí množství bílkovin, které lidé běžně konzumují a které jim navíc bývá doporučováno!

Nebezpečné živočišné bílkoviny

Vysoce účinný protinádorový „stroj“ přeměňující škodlivé látky v organismu na netoxické, vylučované močí, je rostlinná strava. Živočišné bílkoviny ve stravě vyvolávají horečnou aktivitu, jejímž výsledkem je rakovina. Ukazuje se (více v ČS), že právě živočišné bílkoviny představují spouštěč rakoviny, zatímco konzumace rostlinných bílkovin, např. z pšenice nebo luštěnin, ani ve vysokých dávkách vznik nádorů nevyvolává.
Strava bohatá na živočišné bílkoviny tedy je, vedle např. kouření, jedním ze zcela zásadních faktorů ovlivňujících rakovinu.

Prospěšné antioxidanty                                   

Existují důkazy (více v ČS), že strava s vysokým obsahem bílkovin zvyšuje tvorbu volných radikálů, čímž podporuje nežádoucí tkáňové poškození. Látky schopné tyto volné radikály neutralizovat se nazývají antioxidanty. Naše těla je měla k dispozici v rostlinách, které tvořily během větší části lidského vývoje základ naší stravy. Když lidstvo však přešlo na stravu s velkým množstvím živočišných produktů, má těchto antioxidantů nedostatek.

Co z toho plyne?

Lék můžeme mít – na svém talíři.

V Čínské studii jsou dostatečné důkazy, abychom uvažovali o využití stravy jako cesty k prevenci i léčbě rakoviny. Potraviny, které jíme, nás často mohou pomoci rychleji a lépe než známé způsoby léčby. A vedlejší účinky přírodní rostlinné stravy nás nebudou strašit, budou pouze pozitivní.

Eva Dědková

Více o Čínské studii: www.svitani.eu

RSS O bylinkách

 • Byliny vhodné pro hubnutí
  Je jasné, že bylinky vedle chemie nikdy nebudou dostatečně účinné. Zato ale nejsou pro lidské tělo žádnou zátěží a při jejich sběru také ušetříme spoustu peněz. V tomhle článku si prozradíme tři cenné byliny, které pomáhají lidskému tělu zpracovávat tuk a tím pomáhají tělu hubnout. Na začátku bych chtěl však zmínit, že nemůžete po měsíci […]
 • Přestáváte s kouřením? Bylinky vám pomohou zmírnit abstinenční příznaky
  Snaha o řešení kuřáctví je momentálně aktuálním trendem nejen v Česku, ale po celém světě. Nejnovější výzkum Barometru odhalil, že v České republice loni kouřila více než čtvrtina obyvatel. Zajímavý je fakt, že téměř 60 % kuřáků chtělo s cigaretami přestat. Vzhledem k množství abstinenčních příznaků je to však mnohdy náročné. V tomto článku se […]
 • Vydejte se na lov jarních bylin. Vychutnáte si čaj nebo koupel
  Bršlice kozí noha, plicník lékařský nebo jaterník podléška – to je jen krátký výčet jarních bylinek. Z lesních bylinek lze kromě čajů připravit i chutné vitamínové saláty nebo si dopřát bylinkovou koupel.
 • Kuklík městský
  Kuklík městský patří do čeledi Rosaceae (Růžovité). Lidově je také označován jako Benedikt, Brantovník, Zaječí oko.

Aktuální zprávy z Prahy a okolí

RSS Počasí

 • Aktualita
  Teploty šplhají přes 33 °C.
 • Aktualita
  Převládá jasno až skoro jasno.
Přírodní Lék 2017