5 zdravých nápojů pro zahřátí nejen o adventu

Předvánoční čas máme spojený s vánočními trhy a spolu s nimi i s něčím tekutým pro zahřátí. Svařené víno, punč, grog nebo v poslední době módní bombardino ale obsahují I alkohol. Jaké máme zdravější a tak i pro děti vhodné nealkoholické varianty? A co přinášejí kromě tepla ještě navíc? 

Kakao

Rádi si na něm pochutnají I mnozí dospělí, zvlášť pokud se vyhneme instantním výrobkům a vyrobíme si ho tradičně, tedy z mléka a práškového kakaa, ideálně tzv. holandského typu. Pokud budeme vařit z litru mléka, budeme na něj potřebovat 8 kávových lžiček kakaa a stejné množství moučkového cukru, podle chuti může ale být kakaa o něco více nebo cukru o něco méně. Mléko je třeba svařit, ideálně v dvouplášťovém hrnci (mlékovaru), aby se nepřipálilo. Z tohoto mléka zvlášť odebereme asi jednu deci zvlášť (do misky, hrnečku), je jedno, zda ještě úplně studené nebo později teplé, a rozmícháme v něm do hladka kakao a cukr. Tuto směs vlijeme do vroucího mléka, 2-3 minuty mícháme a provaříme a pak rovnou podáváme.

Zdravotní benefity: Flavonoidy, které obsahuje kakao, příznivě působí na kardiovaskulární systém a jako antioxidanty proti nádorovým onemocněním. Dále nám přináší minerální látky jako je hořčík, draslík, fosfor, měď, železo, vápník a fluor. Ty napomáhají s růstem tkání a podílejí se zpracování a přeměně živin. Lidské tělo si je zároveň nedokáže samo vytvořit, proto je jejich dostatečný přísun zvenčí pro naše zdraví velice důležitý. Mléko lékaři stále považují, i přes různé protichůdné názory, za nejkomplexnější a nejzdravější potravinu. V něm obsažené tuky jsou zdrojem energie, minerály jsou důležité pro kosti a zuby a vitamíny, enzymy, bílkoviny jsou známé protirakovinnými, antisklerotickými a imunitu posilujícími vlastnostmi. Špatné tedy není ani jen teplé mléko samo o sobě, bez kakaa a přidaného cukru.

 

Horká čokoláda

Stejná základní surovina, tedy kakaové boby, jen trochu jiný postup přípravy. Ve vodní lázni, tj. v hrnku vloženém do většího hrnce s vařící vodou, rozpustíme čokoládu, ideálně tu na vaření, vysokoprocentní anebo jednoduše, co dům dal, v mléce nebo smetaně, a horkou podáváme. Existuje množství variant, jak tento základ vylepšit, dosladit, přidat kousek másla anebo různé příchutě – vanilku, chilli, mořskou sůl, skořici, mátu a zdobení – šlehačkou a různými polevami (topingy) a posypkami (např. sekané oříšky).

Zdravotní benefity: Čokoláda přináší podobné benefity jako kakao, které je jejím základem.

Káva

Tento nápoj není třeba zvlášť představovat. Její roční spotřeba v ČR činí 2,4 kg na jednoho obyvatele. Jako naprosto nejzdravější způsob přípravy kávy se ukázalo její filtrování, jak prokázaly nejnovější vědecké studie zveřejněné v Evropském věstníku preventivní kardiologie. A to proto, že filtr z kávy vychytává látky, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Osladit si ji místo cukrem můžete také medem.

Zdravotní benefity: Kromě jiného se v kávě nacházejí tzv. mikroživiny, konkrétně se   hořčík,   draslík, niacin čili vitamín B3 a malé množství vitaminu E.  Konzuma rakytník ce kávy je také prevencí proti vzniku cukrovky 2. typu. Je zajímavé, že stejné účinky vykazuje jak běžná káva s kofeinem, tak ta bezkofeinová. V medu potom na rozdíl od cukru získáme kromě sacharózy i trošku antioxidantů, enzymů a dalších biologicky aktivních látek.

Rakytníkový čaj

K jeho přípravě nejčastěji slouží sušené plody, jichž se používá 1 čajová lžička na 1 dcl horké vody. Po 15 minutách louhování se nálev scedí, přičemž se snažíme plody rakytníku co nejvíc vymačkat. Rakytník lze kombinovat s černým i zeleným čajem, přidat k němu borůvky (i čerstvé), listy maliníku nebo máty a dosladit cukrem nebo medem.

Zdravotní benefity: Rakytník je známý vysokého množství vitamínu C, který posiluje přirozenou obranyschopnost. V plodech rakytníku je jeho obsah 360-450 mg/100g, zatímco v citronech to je jen cca 50 mg. Rakytník v tomto ohledu předstihnou jen šípky se svými 800 – 1200 mg/100g. Černý čaj snižuje krevní tlak, zelený čaj pomáhá hubnout a borůvky jsou další z významných zdrojů antioxidantů. Stejně jako rakytník také posilují imunitní systém.

Punč bez alkoholu

Základem klasického punče je bílé nebo červené víno, rum a koření. První dvě složky v tomto případě vynecháme a místo nich dáme ohřát ovocný džus (jedno jaký), případně kompotovou šťávu, případně i jejich směs. Do zahřátého džusu nalijeme silný čaj získaný ze 2 sáčků černého čaje louhovaného 15 minut ve 2 dcl horké vody, na kousky nakrájené ovoce (čerstvé, kompotované) a klasické punčové koření – skořici, badyán a hřebíček. Osladit lze medem či cukrem, ozdobit třeba plátkem citronu.

Zdravotní benefity: Nehrozí otrava alkoholem a ovoce, když už nic jiného, obsahuje alespoň vlákninu, které je v naší stravě permanentní nedostatek. Skořice a hřebíček pomáhají stabilizovat hladinu cukru v krvi a badyán zlepšuje trávení.  Pro psychiku může být povzbudivá společná příprava punče a zkoušení různých variant ovoce v rodině a s dětmi. Podporuje kreativitu a může tak vzniknout i krásná nová rodinná adventní tradice.

Jitka Lenková, foto: pixabay