Chlorella, superpotravina z vodní říše

Na trhu existuje nespočet přírodních potravinových doplňků a zdravých potravin. Některé mají vědecky prokázané vědecké účinky, některé jsou prověřeny staletími tradičního používání a některé jsou dost možná předraženým placebem, které se prodává díky chytrému marketingu. Některé přírodní potravinové doplňky jsou však tak mimořádně prospěšné lidskému zdraví, že je lze doporučit opravdu každému. A mezi tyto doplňky stravy patří právě chlorella.

Co je chlorella

Chlorella je sytě zelená sladkovodní řasa, která se většinou používá jako doplněk stravy. Díky jejímu extrémně vysokému obsahu chlorofylu a dalších zdraví prospěšných látek je považována za takzvanou superpotravinu. Chlorella je jedním z nejvíce zkoumaných potravinových doplňků. Právě kvůli jejímu výjimečnému nutričnímu profilu byla dříve považována za nástroj, který by mohl vyřešit podvýživu zaostalých a chudých populací. Její produkce je však mimořádně nákladná, tudíž je nepravděpodobné, že bychom ji někdy v budoucnu byli schopni produkovat v dostatečném množství pro tyto účely.

Chlorella je velmi bohatá na bílkoviny, které tvoří přes padesát procent její hmotnosti. Obsahuje široké spektrum aminokyselin, vitamín A, vitamín B, vitamín C a vitamín E. Je bohatá také na minerály jako například vápník, magnesium, zinek, železo a mangan. Vysoký obsah chlorofylu pomáhá tělu detoxikovat nejrůznější škodliviny. Tyto skutečnosti dělají z chlorelly potravinu, která by měla být v jídelníčku každého člověka.

Jaké má účinky

Účinky chlorelly jsou velmi rozmanité. Pomáhá nám posílit náš imunitní systém a doplnit potřebnou dávku vitamínu a minerálů. Snižuje vysoký krevní tlak, podporuje funkci jater a žlučníku a je prospěšná pro střevní mikroflóru. Často je používána jako efektivní pomůcka k detoxikaci těla. Chlorellu bychom tak měli vnímat jako výbornou pomůcku k celkovému zdraví.

Jak ji užívat

Není přesně známo, jaké dávky chlorelly jsou ideální. Zatím nevíme, jaká je minimální účinná dávka. Taktéž nevíme, jaká je maximální bezpečná dávka. Ze začátku je vhodné začít užívat nízkou dávku kolem 1g, kterou budeme postupně zvyšovat. Obecně se doporučuje užívat denně 1 až 10g chlorelly. Vzhledem k nedostatku dat o bezpečnosti se nedoporučuje překračovat dávku 10g.

Vedlejší účinky

Chlorella je považována za obecně velmi bezpečnou potravinu a je doporučována jako potravinový doplněk i těhotným ženám. Větší dávky mohou vést k častějšímu vyprazdňování nebo k průjmům. Pokud toto nastane, tak se doporučuje dávku snížit. Toto ovšem může být i benefit, pokud trpíte zácpami. Chlorella je velmi vhodná k prevenci a léčbě zácpy. Ve velmi vzácných případech se může vyskytnout alergická reakce. V takovém případě je třeba chlorellu přestat užívat. Chlorellu by také neměli užívat lidé, kteří užívají léky proti srážení krve, protože chlorella může oslabit jejich účinky.