Co je rýma? Příznak nebo onemocnění

Všichni rýmu poznáme i bez lékaře, ale málokdo ví jaké jsou její příčiny. 

 
 Co jí způsobuje? Může jít o  bakteriální či virovou infekcí nebo dokonce alergii. 
Ať už je jakéhokoli původu, vždy je potřeba zajistit průchodnost nosu a zmírnit otok nosní sliznice tak, abyste mohli nosem dobře dýchat. 
Nejběžnější rýma je akutní virová rýma s vodnatým výtokem z nosu. Většinou se jedná o krátkodobou záležitost, kdy rýma trvá zhruba 5 až 7 dní. Nejčastěji souvisí s obyčejným nachlazením a obvykle začíná nepříjemným pálením a suchostí v nose, po kterém se spustí klasická vodnatá rýma. Přidat se mohou i teploty a bolesti svalů.

Dalším typem je bakteriální rýma, která často přichází právě po rýmě virové. Důvodem je to, že viry naruší a oslabí nosní sliznici, která je pak pro škodlivé bakterie snadným cílem. Vodnatý výtok z nosu zhoustne, zežloutne, až zezelená. Bakteriální zánět v nose může doprovázet zánět nosních dutin a u dětí nezřídka zánět středního ucha. Od lékaře zpravidla dostanete antibiotika.

Nezapomínejme na alergické rýmy je čirý a poměrně řídký až vodnatý sekret z nosu, otoky nosní sliznice a také svědění v nose. A vedle toho opakované kýchání, klidně i třicetkrát za sebou. Může se přidružovat i zánět spojivek. Při podezření na alergickou rýmu navštivte svého lékaře, který v případě potvrzení diagnózy doporučí cílenou léčbu. A pozor! Pokud alergickou rýmu neléčíte, hrozí riziko vzniku astmatu.