Lidé stejné krevní skupiny. Hitler měl áčko. A co vy?

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč si s některými lidmi rozumíte víc, než s jinými? A v žertu říkáte, že jste stejné krevní skupiny? Jenže ona to může být i pravda.

Proč mají někteří lidé stále dobrou náladu, a vám se zdá, že jsou „dítkami štěstěny“, zatímco na jiné se lepí smůla? Proč je někdo odvážný a druhého srazí i maličkost na kolena? Každý

z nás jistě zná někoho, kdo má čich na to, jak přijít k penězům i někoho, kdo je věčně v dluzích. Proč někteří naši přátelé mají v lásce štěstí a jiní nezavadí o vhodného partnera?

Po dlouhé věky hloubali lidé o těchto otázkách. Ale až teprve nedávno je napadlo nahlédnout do nitra našeho těla – do krve.

Detailní výzkum

Uhodnete, kdo s tím přišel? Přemýšliví Japonci. Legendární výzkumník Masahiko Nomi začal k jednotlivým krevním skupinám přiřazovat údaje o jejich nositelích, např. zaměstnání, zájmy, přesvědčení, návky, postoje k autoritám, myšlenkové postupy. Další generace Nomiů v jeho práci pokračovala s typickou japonskou důsledností a dovedla výzkum k takové dokonalosti, že analýza osobnosti podle krevních typů se uplatňuje v Japonsku v řadě oblastí života, např. při sestavování pracovních kolektivů.

Krevní kód

S panem Toshitakou Nomim se seznámil Američan Alexander Besher a když se od pana Toshitaky mnohému naučil, rozhodl se předat toto učení ve čtivé a zábavné knize.

Možná se zcela pragmaticky zeptáte, k čemu vám taková kniha bude? Typologie podle krevních skupin je jednoduchá a může vám pomoci v problémech osobních, pracovních, vztahových, můžete s její pomocí zlepšit svoji situaci v jakékoli oblasti života, zjistíte mnohé o sobě a lépe porozumíte i druhým – pomáhá porozumět zajímavému kódu, jenž nám příroda nadělila.

Kniha, byť zhuštěná na 150 stránek, se věnuje každému jednotlivému typu podrobně. Pojďme se teď pro zajímavost stručně podívat na jednu z nich, právě na to Hitlerovo áčko.

Typ A – fantazie bez odvahy

Lidé s krevní skupinou A bývají zpravidla snaživí detailisté, toužící po klidu, náročné osoby, které miluje pořádek, harmonii a jasné situace. Jsou ze všech nejvíce poslušní zákonů a pečlivě se starají o svůj dům nebo byt. Můžete je poznat na první pohled – i sami vypadají jako ze škatulky.

Ideálně se hodí pro povolání v oblasti justice, policie, knihovnictví, jsou výbornými zahradníky. Jsou to lidé velmi zdvořilí a v podstatě introverti. Za touto vnější charakteristikou se však skrývá pro áčka typická nejistota. Nikomu nevěří a nic nebere, kromě pravidel a předpisů. Pokud však toto opatrné stvoření ohrozíte, říkáte si o problémy.

Lidé typu A mají nedostatek intuice a odvahy. Kompenzují to ale velkou fantazií a jsou z nich také vynikající spisovatelé detektivek, filmaři, zpěváci, ale také podvodníci a lháři.

V čele státu

Proč bychom měli být áčkům nablízku? Mají úžasnou přednost – hýbou světem a dělají svět krásnějším. Bohužel, ne zcela a ne vždy.

Podívejme se na amerického prezidenta Jimmyho Cartera jako na typické áčko. Byl to citlivý muž, který zasvětil svůj život službě vlasti. Ve své funkci uplatnil smysl pro spravedlnost a své progresivní myšlenky. V podstatě byl ale také idealista, který však nedokázal odolávat každodennímu kupčení v politice. Byl výborným pracovníkem, ale ne nejlepším vůdcem. Po odchodu z funkce vykazoval zatrpklost, už negativní vlastnost áčka.

Snad nejsmutnějším příkladem áčka je Adolf Hitler, jako dítě strádající v rodině s tyranským otcem, později výtvarnou akademií nedoceněný jako malíř, i když umět malovat jako by pro mnohé z nás bylo víc než dostačující. I on se stal vůdcem, idealistickým a podléhajícím svým fantaziím a vizím. Toužil po lepším světě, ale jen pro někoho. Bohužel historické okolnosti i lidé v jeho okolí mu nahráli natolik, že je dnes považován za jednoho z největších světových tyranů.

Určují i průběh covidu

Povahové vlastnosti jsou však jen jednou z charakteristik zjevně určených krevní skupinou.

Dnes nás zajímá i vztah krevních skupin k covidu. Nemoc má horší průběh nejen u diabetiků – podle Americké diabetické asociace na ně v USA připadá 40 % úmrtí na covid – ale, jak uvedl New England Journal of Medicine, i u lidí s krevní skupinou A, kteří mají asi o 50 % vyšší riziko těžkého průběhu infekce než nositelé jiných krevních skupin. Je tomu tak proto, že lidé s krevní skupinou A mají větší sklon k tvorbě sraženin a častěji trpí infarkty a mrtvicemi, jak řekl prim. Petr Turek z Thomayerovy nemocnice. Naopak u lidí lidé s krevní skupinou 0 je toto nebezpečí o 50 % nižší. Jak jsou na tom v jiných oblastech života nejen „nulky“, ale i zbývající dvě krevní skupiny, B a AB se dočtete právě v knize Psychologická typologie krevních skupin a změníte tak nejspíš nejen svůj život, ale i život lidí kolem vás.

více o knize Psychologická typologie krevních skupin na www.svitani.eu

připravila dr. Nora Chvojková