Poprvé jsem o této vynikající české léčitelce slyšela ještě jako dítě, někdy na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Tu hororovou historku, ze které mi tehdy běžel mráz po zádech, si pamatuju samozřejmě dodnes.
Bůhví, nakolik to ale byla pravda. O paní Kamenické, Radnické bábě, se v okolí jejího bydliště vypravovalo že dokáže napravit slepici vykloubenou nohu. A kdyby jen to. Prý také nejprve vykloubit a potom vrátit na své místo!
Až mnohem později jsem se dozvěděla, jak hodná a laskaví paní to byla, a nemyslím si, že by tuto kratochvíli někdy provozoval. Její svět nebyla zvířata, krutost a násilí, ale bylinky a lidé.
Pojďme si nyní připomenut její některé osvědčené recepty.
Čaj pro ženy na otěhotnění
Skládá se z 70g heřmánku, 150g dobromyslu, 50g slézu, 150g šípku, 100g macešky, 100g jablečníku, 150g čekanky, 100g mařinky, 200g řebříčku a 200g meduňky. Hrst promíchaných bylinek se dá do 300ml vody, nechá přejít varem, zamíchá a nechá se 15 min louhovat. Pije se nejlépe nalačno, 30 min. před snídaní a večer 30 min. před spaním.
Prezidentská směs
Božena Kamenická ji připravila pro prezidenta Ludvíka Svobodu a tak dostala své jméno. Obsahuje šípek, mátu peprnou, řebříček, truskavec, diviznu, květ heřmánku, plod fenyklu, kozlík, meduňku, přesličku a mateřídoušku. Chuťově velmi příjemná, pije se před spaním a navozuje pocit uklidnění. K dostání ve specializovaných obchodech.
Zanícené, hnisavé rány
Hrst květů měsíčku se naloží na 5 – 6 týdnů do 40% lihu. Tato tinktura se poté zředí převařenou vlažnou vodou a používá se na obklady.
Cukrovka
Přírodním lékem pro nemocné cukrovkou je: 3 díly kuklíku alpského, l díl listu černice, l díl listu borůvky (sbírat před květem), 3 díly zlatého nátržníku, 2 díly zelených fazolových lusků a stonků, celé spaříme a necháme 3 minuty vylouhovat. Čaj se pije 2x denně. Na snížení cukru je též vhodný celer, starým lidovým prostředkem je šťáva z kyselého zelí. Platí také denní užívání plodů moruše či cibule a česneku, pokud se nejí s chlebem. Dalším lidovým prostředkem je čaj z vařených borůvkových listů. 4 polévkové lžíce zalít 2 litry studené vody a vařit na polovinu objemu. Pít 3x denně jeden šálek. Na cukrovku mají svůj vliv čaje z kopřivy, černého bezu, nálev ze jmelí a zejména jarní salát z pampeliškových stonků, dobře omytých, bez květů 10-15 denně. Působí velký pokles cukru v krvi. Jako zelenina je vhodný kořen čekanky. máčením ve vodě se odstraní jeho hořkost. Čaj z kořene a listu čekanky se užívá též proti obezitě.
Srdeční obtíže
Recept na víno při obtížích srdce: 10 stonků petržele a listy se vaří s l lžičkou přírodního octa a l litrem pravého přírodního vína asi po dobu 10 minut. Pak se přidá 30 dg pravého včelího medu a nechá se dále vařit 5 minut. Vřelé se naplní do lahve, vypláchnuté alkoholem (víno pak dlouho vydrží). Objeví-li se srdeční těžkosti, při změnách počasí, nebo podrážděnosti, užíváme 1 – 3 lžičky tohoto vína a potíže ihned zmizí.
Jitka Lenková
foto: autorka, archiv autorky
Konec