Připravte si chutné zeleninové saláty

Letní období přímo vyzývá k tomu, aby člověk alespoň na okamžik vynechal návštěvu tzv. fastfoodů a zaměřil se na taková jídla, která jsou nejen zdravá, ale navíc člověka v létě příjemně osvěží. Patří sem určitě různé zeleninové saláty, se kterými se dá při troše nápaditosti vykouzlit jedinečné, chutné a především zdravé a osvěžující jídlo. Podívejte se, jak na to.

Preferujte domácí zeleninu

Pochopitelné je, že nejvíce vám bude chutnat zelenina, kterou si sami vypěstujete na zahradě. Pokud ale tuto možnost nemáte, zkuste se optat mezi svými přáteli, protože často se stává, že lidé neodhadnou množství pěstované zeleniny, a najednou ji mají mnoho a nestíhají ji zpracovávat. Pokud ani toto nevyjde, můžete vyrazit na trhy, kde čerstvou zeleninu seženete také, a to většinou od místních zahrádkářů. Každý, kdo někdy ochutnal zeleninu ze supermarketu a domácí, vám potvrdí, že rozdíly jsou někdy skutečně velké. Pokud jste opravdový gurmán, bez domácí zeleniny se nejspíš neobejdete. Nezoufejte ani v případě, že nemáte zahradu. Některou zeleninu, jako jsou například papriky, rajčata a podobně, lze vypěstovat i na balkoně. Takže čerstvou zeleninu mohou snadno mít i obyvatelé bytových domů.

Čím salát dochutit

Rajčata, okurky a papriky tvoří základ většiny salátů. K nim už pak podle chuti můžete přidat další druhy zeleniny, oříšky a dresinky. Většinou se používá například olivový olej a bylinky, protože ty dodají každému zeleninovému salátu tu správnou chuť. Pokud máte rádi ostřejší jídla, můžete sáhnout po chilli omáčce. Někdy ale do salátu stačí jen obyčejný sójový jogurt bez příchuti. Skvěle vám ale budou chutnat i saláty doplněné například na kostičky nakrájeným tofu, nejlépe uzeným, protože to má výraznější chuť. Od věci rozhodně nebudou ani kousky praženého chleba nebo cizrny. Vyzkoušejte různé kombinace a najděte si ty, které vám budou chutnat nejvíce. Fantazii se meze nekladou a u zeleninových salátů to platí obzvlášť.

Proč zvolit právě zeleninový salát

Důvodů, proč nejen během léta zapojit do svého jídelníčku zeleninové saláty, je mnoho. Především jsou pro nás skvělým způsobem, jak do svého těla dostat potřebné vitamíny. Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, zeleninový salát dokáže skvěle zasytit a zbavit nás na nějaký čas pocitu hladu. V létě vás navíc skvěle osvěží a vedle smažených jídel to pro vás jistě bude příjemná změna. Ocení ji zejména sportovci a lidé, kterým není lhostejné, jaké jídlo konzumují. Pokud saláty budete připravovat z domácí zeleniny, navíc také ušetříte, což je další příjemné plus. Zeleninový salát si snadno můžete zabalit do krabičky, takže vás může doprovázet i na vašich cestách. Využijte toho, že vám na zahradě roste zelenina a vytěžte z ní maximum.