Zázrak jménem kurkumin

Kurkuma je výrazně žluté koření, které je lidmi používáno již tisíce let. Nalezneme ho převážně v indické kuchyni, nejčastěji ve směsi koření, kterou nazýváme kari. Kurkuma se však nepoužívá pouze ke gastronomickým účelům. Kurkuma je totiž také jednou z nejpoužívanějších léčivých přírodních surovin. Díky tisícům vědeckých studií, které odhalují a potvrzují nejrůznější pozitivní účinky kurkumy na naše zdraví, se kurkuma a extrakt z ní staly nejpopulárnějším doplňkem stravy na světě. Aktivní účinnou látkou kurkumy je kurkumin. A právě na kurkumin se v tomto článku podíváme trochu více zblízka.

K čemu je kurkumin dobrý?

Kurkumin je sytě žluté barvivo, které se nachází v kurkumě. Kurkumin má univerzální silně protizánětlivé účinky. Kurkumin se také používá jako účinná prevence a podpora léčby rakoviny. Stále přesně nevíme, jak a do jaké míry může kurkumin rakovinu ovlivnit, dosavadní poznatky jsou však více než slibné. Kurkumin je také používán pro zmínění kognitivní degenerace, zpomalení stárnutí, zlepšení srdeční funkce, podporu oběhové soustavy, prevenci cukrovky druhého typu nebo například léčbu zánětlivých autoimunitních chorob.

Kurkumin má zcela jistě mnoho dalších pozitivních léčebných účinků, které zatím nebyly vědou objeveny nebo dostatečně potvrzeny. Kurkumin se vyplatí užívat preventivně jako nástroj k celkovému zdraví a prevenci nejrůznějších zdravotních problémů. Kurkumin se v našem těle vstřebává jen velmi obtížně, proto je nutné ho užívat společně s piperinem, což je extrakt z černého pepře. Piperin dokáže zvýšit míru absorpce kurkuminu až dvacetinásobně.

Jak a kolik kurkuminu bychom měli užívat?

Kurkumin se zdá být velmi bezpečným doplňkem stravy. Ani při vysokých dávkách nebyly pozorovány závažné vedlejší účinky. Výjimečně se lze setkat s mírnými vedlejšími účinky, jako je například nevolnost, zažívací problémy, průjem a motání hlavy.

Také je třeba brát v potaz, že kurkumin je rozpustný pouze v tucích, proto je třeba ho užívat vždy s jídlem. Přesné doporučené dávkování stanoveno není. Dle souhrnu dostupných vědeckých studí lze však pro dostatečný účinek doporučit konzumaci 100 až 1000mg kurkuminu v kombinaci s piperinem. Pokud kurkumin budeme přijímat samotný, tak jeho vstřebatelnost bude téměř nulová. V některých klinických studiích byly dokonce používány dávky kolem 8000mg. I takto vysoké dávky nevykazovaly žádné závažné vedlejší účinky a byly dobře tolerovány. Tyto vysoké dávky se však nedoporučuje překračovat, protože by zde mohlo hrozit riziko poškození DNA.

Kurkumin je běžně k dostání ve všech lékárnách a na internetu. Před koupí doporučujeme pečlivě nastudovat obsah přípravku. Některé přípravky totiž obsahují poměrně malé množství kurkuminu při relativně vysoké ceně. Vyberte si tak takový přípravek, který vychází nejlevněji v přepočtu na mg kurkuminu. Užívání kurkuminu lze doporučit opravdu každému.