Zdravá strava a její vliv na naše zuby

Byť se tak možná většina lidí nechová, tak nikdo snad nepochybuje o tom, že zdraví je pro nás jednou z nejdůležitějších hodnot. Naše tělo se skládá z obrovského množství částí a není vůbec jednoduché si zdraví celého těla ohlídat. Pokud trpíme nějakým konkrétním zdravotním problémem, tak můžeme zvolit přírodní léčbu, která je určena přesně na náš konkrétní problém. Pokud žádné konkrétní zdravotní problémy nemáme, tak je dobré se věnovat prevenci. Nejúčinnější prevencí je celkově zdravé stravování a životní styl.

Pokud se stravujeme zdravě a k tomu jsme dostatečně fyzicky aktivní, tak bychom mohli předpokládat, že děláme maximum pro prevenci zdravotních problémů napříč celým tělem. Je tu však jedna oblast těla, kde toto vůbec nemusí platit. Tou oblastí jsou naše zuby.

Co je dobré pro tělo, nemusí být dobré pro zuby

Ano, možná se to zdá paradoxní, ale je tomu opravdu tak. Zdravá strava totiž může někdy mít na zdraví našich zubů negativní efekt. Pokud je potravina zdravá pro naše tělo, tak může být zároveň nezdravá pro naše zuby. Proč je tedy zdravá rostlinná strava potenciálním rizikem pro naše zuby? Důvodem je především to, že zdravá rostlinná strava obsahuje poměrně hodně ovoce a dalších kyselých potravin. Tyto potraviny jsou sice vhodné pro naše tělo, ale našim zubům příliš nesvědčí.

Dalším rizikovým faktorem pro naše zuby jsou škroby. Cereálie a brambory obsahují škroby, které se snadno lepí na zuby a do mezizubních prostorů. Toto poskytuje ideální prostředí pro rozmnožování bakterií, což následně může vést k zubnímu kazu a dalším problémům dutiny ústní.

Jak předejít problémům

Nic z výše zmíněného však pochopitelně neznamená, že bychom se měli bát zdravé rostlinné stravy. To, že ovoce není pro naše zuby ideální, neznamená, že ho musíme přestat jíst. V první řadě bychom své tělo ochudili o spoustu zdravých látek, které jsou pro naše zdraví nezbytné. A v druhé řadě nikde není napsáno, že se problémům se zuby nedá vyhnout. Některé zdravé potraviny mohou být pro naše zuby rizikové, ale pouze v případě, že nedodržujeme zásady správné ústní hygieny.

Pokud o svou ústní dutinu a zuby správně pečujeme, tak se nemusíme ničeho bát a můžeme konzumovat, co se nám zachce. Jak by správná péče tedy měla vypadat? Je to jednoduché, stačí dodržovat několik zásad. Zuby si musíme čistit minimálně dvakrát denně, což znamená alespoň ráno a večer. Ideálnější by bylo čištění po každém jídle, ale je třeba se zde mít na pozoru. Zuby si nikdy nečistěte ihned po jídle. Toto platí dvojnásob, pokud jste konzumovali nějaký kyselý pokrm jako například ovoce, rajčata a podobně. Kyselé potraviny totiž naleptávají naši sklovinu. Pokud si vyčistíte zuby po kyselém jídle, tak naleptanou sklovinu ze svých zubů sedřete.

Toto si málokdo uvědomuje, ale je to velmi důležité. Po kyselém jídle je dobré si ústa vypláchnout sklenicí vody a zuby si vyčistit až nejdříve čtyřicet minut po jídle. Mezi další zásady správné zubní hygieny patří také používání dentální nitě. Kartáček se do těsných mezizubních prostorů nedostane, proto se bez dentální nitě neobejdete. To vše lze ještě doplnit vyplachováním úst ústní vodou, která zlikviduje zbylé bakterie a dodá vašim ústům svěží pocit.