Zdravé rostlinné pomazánky, které zachutnají každému

Pokud se snažíte jíst zdravě, tak možná narážíte na problém, kdy nevíte, co byste si měli namazat na svůj celozrnný chléb. Možností je spousta, těch zdravých je ale podstatně méně. Paštika, majonézová pomazánka, máslo, sádlo, margarín, nic z toho našemu zdraví příliš neprospěje. V poslední době si však lze všimnout, že v regálech supermarketů začínají přibývat nejrůznější rostlinné pomazánky. To je jasný signál toho, že lidé hledají zdravější alternativy nezdravých pomazánek. Rostlinné pomazánky právě tuto zdravou alternativu nabízí.

Proč jsou zdravější než ostatní pomazánky

První výhodou je fakt, že klasické pomazánky jsou často mimořádně nezdravé. Pokud je tedy něčím nahradíme, tak své tělo a zdraví ušetříme škod, které by nezdravé pomazánky mohly napáchat. Rostlinné pomazánky jsou ale navíc většinou zdravé samy o sobě. Jsou totiž většinou vyrobeny z luštěnin, které jsou pro naše tělo z hlediska zdraví opravdový zázrak. Luštěniny v našem jídelníčku často úplně chybí. Toto je tedy jeden ze způsobů, jak je do jídelníčku zařadit. Zdravé jsou především díky obsahu vlákniny, vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších živin, které podporují naše zdraví. Rostlinné pomazánky dále často obsahují různé bylinky, koření nebo zeleninu, což je další důvod, proč jsou pro nás zdravé.

Dobrota ze světa rostlin

Rostlinná pomazánka je široký pojem. V obchodech lze najít rostlinné pomazánky, které jsou vyrobeny a složeny z nejrůznějších surovin. Většina rostlinných pomazánek je zpravidla postavena na luštěninovém základu. Sója, cizrna, fazole a tak dále. Luštěniny totiž poskytují perfektní základ pro výrobu pomazánek. Pokud je rozvaříme a rozmixujeme, tak zjistíme, že mají perfektní konzistenci, která je tak akorát vhodná na namazání.

Samotný základ ale nestačí. Je třeba ho dále ochutit, abychom pomazánku posunuli na další level. Zde jsou možnosti téměř nekonečné. Bylinky, nejrůznější koření, zelenina, houby a cokoliv, co vás napadne. To vše lze do pomazánek přidat a utvořit tak specifickou chuť, která potěší naše chuťové buňky.

Ne všechny rostlinné pomazánky jsou zdravé

Pochopitelně je třeba se i zde mít na pozoru. To, že je něco rostlinné, vůbec nemusí znamenat, že je to zdravé. Je tedy potřeba pečlivě číst složení pomazánek, abychom se vyvarovali konzumaci nechtěných a nezdravých přísad. Z našich zkušeností můžeme ale říci, že většina rostlinných pomazánek, které jsou v obchodech k dostání, jsou naprosto zdravé. Většinou obsahují pouze luštěniny, koření, bylinky, zeleninu a rostlinné oleje. Až se tedy příště vypravíte na nákup, tak zavítejte do vegetariánského oddělení, kde se tyto pomazánky většinou nachází.