Přírodní Lék

Nikdo nezná svou cestu příštím rokem. Vydáváme se na cestu bez mapy… Wilfrid Stinissen

Chlorella, superpotravina z vodní říše

Na trhu existuje nespočet přírodních potravinových doplňků a zdravých potravin. Některé mají vědecky prokázané vědecké účinky, některé jsou prověřeny staletími tradičního používání a některé jsou dost možná předraženým placebem, které se prodává díky chytrému marketingu. Některé přírodní potravinové doplňky jsou však tak mimořádně prospěšné lidskému zdraví, že je lze doporučit opravdu každému. A mezi tyto doplňky stravy patří právě chlorella.

Co je chlorella

Chlorella je sytě zelená sladkovodní řasa, která se většinou používá jako doplněk stravy. Díky jejímu extrémně vysokému obsahu chlorofylu a dalších zdraví prospěšných látek je považována za takzvanou superpotravinu. Chlorella je jedním z nejvíce zkoumaných potravinových doplňků. Právě kvůli jejímu výjimečnému nutričnímu profilu byla dříve považována za nástroj, který by mohl vyřešit podvýživu zaostalých a chudých populací. Její produkce je však mimořádně nákladná, tudíž je nepravděpodobné, že bychom ji někdy v budoucnu byli schopni produkovat v dostatečném množství pro tyto účely.

Chlorella je velmi bohatá na bílkoviny, které tvoří přes padesát procent její hmotnosti. Obsahuje široké spektrum aminokyselin, vitamín A, vitamín B, vitamín C a vitamín E. Je bohatá také na minerály jako například vápník, magnesium, zinek, železo a mangan. Vysoký obsah chlorofylu pomáhá tělu detoxikovat nejrůznější škodliviny. Tyto skutečnosti dělají z chlorelly potravinu, která by měla být v jídelníčku každého člověka.

Jaké má účinky

Účinky chlorelly jsou velmi rozmanité. Pomáhá nám posílit náš imunitní systém a doplnit potřebnou dávku vitamínu a minerálů. Snižuje vysoký krevní tlak, podporuje funkci jater a žlučníku a je prospěšná pro střevní mikroflóru. Často je používána jako efektivní pomůcka k detoxikaci těla. Chlorellu bychom tak měli vnímat jako výbornou pomůcku k celkovému zdraví.

Jak ji užívat

Není přesně známo, jaké dávky chlorelly jsou ideální. Zatím nevíme, jaká je minimální účinná dávka. Taktéž nevíme, jaká je maximální bezpečná dávka. Ze začátku je vhodné začít užívat nízkou dávku kolem 1g, kterou budeme postupně zvyšovat. Obecně se doporučuje užívat denně 1 až 10g chlorelly. Vzhledem k nedostatku dat o bezpečnosti se nedoporučuje překračovat dávku 10g.

Vedlejší účinky

Chlorella je považována za obecně velmi bezpečnou potravinu a je doporučována jako potravinový doplněk i těhotným ženám. Větší dávky mohou vést k častějšímu vyprazdňování nebo k průjmům. Pokud toto nastane, tak se doporučuje dávku snížit. Toto ovšem může být i benefit, pokud trpíte zácpami. Chlorella je velmi vhodná k prevenci a léčbě zácpy. Ve velmi vzácných případech se může vyskytnout alergická reakce. V takovém případě je třeba chlorellu přestat užívat. Chlorellu by také neměli užívat lidé, kteří užívají léky proti srážení krve, protože chlorella může oslabit jejich účinky.

RSS O bylinkách

 • Byliny vhodné pro hubnutí
  Je jasné, že bylinky vedle chemie nikdy nebudou dostatečně účinné. Zato ale nejsou pro lidské tělo žádnou zátěží a při jejich sběru také ušetříme spoustu peněz. V tomhle článku si prozradíme tři cenné byliny, které pomáhají lidskému tělu zpracovávat tuk a tím pomáhají tělu hubnout. Na začátku bych chtěl však zmínit, že nemůžete po měsíci […]
 • Přestáváte s kouřením? Bylinky vám pomohou zmírnit abstinenční příznaky
  Snaha o řešení kuřáctví je momentálně aktuálním trendem nejen v Česku, ale po celém světě. Nejnovější výzkum Barometru odhalil, že v České republice loni kouřila více než čtvrtina obyvatel. Zajímavý je fakt, že téměř 60 % kuřáků chtělo s cigaretami přestat. Vzhledem k množství abstinenčních příznaků je to však mnohdy náročné. V tomto článku se […]
 • Vydejte se na lov jarních bylin. Vychutnáte si čaj nebo koupel
  Bršlice kozí noha, plicník lékařský nebo jaterník podléška – to je jen krátký výčet jarních bylinek. Z lesních bylinek lze kromě čajů připravit i chutné vitamínové saláty nebo si dopřát bylinkovou koupel.
 • Kuklík městský
  Kuklík městský patří do čeledi Rosaceae (Růžovité). Lidově je také označován jako Benedikt, Brantovník, Zaječí oko.

Aktuální zprávy z Prahy a okolí

RSS Počasí

 • Aktualita
  Teploty šplhají přes 33 °C.
 • Aktualita
  Převládá jasno až skoro jasno.
Přírodní Lék 2017